top of page
  • Writer's pictureEda Aydemir

14 Mart Uluslararası Matematik Günü

Updated: Feb 20, 2020

Unesco'nun Kasım 2019'da, Pi günü olarak kutlanan 14 Mart gününü Uluslararası Matematik Günü ilan etmesi ile dünyanın dört bir yanındaki okullar, müzeler, bilim merkezleri ve kütüphaneler birer birer kutlama programlarını paylaşmaya başladı.

Uluslararası Matematik Günü projesi, dünyanın her yanından çok sayıda uluslararası ve bölgesel organizasyonun desteğiyle , Değerli Hocamız Sn Betül Tanbay'ın da aralarında bulunduğu Uluslararası Matematik Birliği (IMU) tarafından yönetilmektedir.


Her sene başka bir tema etrafında kurgulanılacak olan matematik gününün 2020 yılına ait teması Her Yer Matematik. (Mathematics is Everywhere)

IDM (International Day of Math ) sitesini ziyaret ederek, matematik günü kutlamalarınız için fikirler alabilir, yaptıklarınızı ya da planlarınızı #idm314 hashtag'i ile paylaşabilirsiniz.


15 saniyelik bir video çekip göndererek, dünyanın heryerinden gelecek olan kliplerden oluşacak olan ilk matematik günü videosuna katkıda bulunabilirsin. Bu video Paris'teki UNESCO merkezinde IDM lansman etkinliğinde, Next Einstein Forum 2020'deki Afrika lansmanında sunulacak ve çevrimiçi olarak paylaşılacak. Videonuzu yüklemek için bu link i kullanabilirsiniz.


Matematik gününüz kutlu ve her gününüz matematik günü olsun !

https://www.idm314.org/ sitesini ziyaret etmeyi unutmayın..

308 views

Recent Posts

See All
bottom of page