• Eda Aydemir

Matematik Etkinlikleri

Updated: Aug 3, 2020

Çocuklar, Gençler, Öğretmenler ve Tüm İlgilenenler için…


Matematik ile ilgili faaliyetler tüm hızıyla devam ederken, artan çeşitlilik hem çok mutluluk verici hem de takibi zor olabilir. Elimden geldiğince hepsini bir araya toplamaya çalışacağım. Lütfen bildiklerinizi ve önerilerinizi paylaşmayı unutmayın!


NESİN MATEMATİK KÖYÜ 2020 PROGRAMI

https://nesinkoyleri.org/

Şirince, İzmir


Tüm bu programlara katılabilmek için önceden kayıt olmanız, yer bulabilmeniz için çok önemli. Bunun dışında köyde geçireceğiniz 1 saat de 1 gün de özellikle dersleri yakalayabilirseniz sizler ve öğrencileriniz için en faydalı deneyimlerden biri olacaktır. Matematiğe bakış açınızı değiştirecek olan bu dersler ve ortam için Türkiye’deki en başarılı matematik hareketi olduğunu söylemek yerinde olur.

ÇOCUKLAR İÇİN MATEMATİK ATÖLYELERİ


CAN GÜRSES VE ÇOCUKLAR İÇİN OYUNLARLA MATEMATİK ATÖLYESİ


Ülkemizde Çocuklara ve gençlere yönelik, okul ve dershane bünyesinde - sınav hazırlığı - amacında ya da herhangi bir ideolojik amacı olmadan Bilim ve Matematiği en sade ve doğru haliyle çocuk yaştaki bireylere aşılamayı amaçlayan nadir çalışmalardan biri de Can Gürses ve Çocuklar İçin Oyunlarla Matematik Atölyesi.

Bu atölyeler 3. ve 8. Sınıflar arası öğrenciler için tasarlanmış.

Can Gürses atölyelerin amacını şu şekilde özetliyor;


"Çocukların, matematiğin önemini, anlamını ve faydalarını en erken aşamada anlamalarını

sağlamak, bu amaç doğrultusunda, matematiğin en temel kavramlarını en kolay algılayabilecekleri şekilde; oyunlarla sunmak, her oturumda, deneyimleyerek tanıştıkları matematiksel kavramlar üzerinde kendi fikirlerinin oluşmasını sağlamak, matematik dersinin zor olduğu, günlük hayatta işe yaramadığı vb. yanlış algılar henüz daha oluşmaya başlamadan, çocukları matematiğin gerçek, eğlenceli ve günlük hayatla bağlantılı yüzünü tanıtmak ve

en nihayetinde; çocuk yaştaki bireyde bilimsel ve matematiksel düşünceye dair ilk adımların atılmasını sağlamak."


Can Gürses, Çocuklar için Oyunlarla Matematik Atölyesinin, İstanbul, Ankara, İzmir ve Eskişehir’deki merkezlere ek olarak Şubat 2020 döneminden itibaren Adana, Antalya ve Bursa’da da faaliyette olacağını duyurdu. Fen, Satranç, Drama ve Felsefe Atölyelerini de bünyesine ekleyen Çocuklar için Oyunlarla Matematik Atölyesi 2019-2020 / 2. Dönem Ön Kayıt Duyurusu için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Çocuklar için Oyunlarla Matematik Atölyesinin sosyal medya sayfaları:

Twitter, Facebook, Instagram


GOMYAP


Matematik, tasarım ve Sanatı bir araya getiren GomYap Atölyelerinin en sonuncusu 5-12 yaş aralığındaki çocuklar için, 16-17 Kasım 2019 Design Week Turkey kapsamında Haliç Kongre Merkezinde gerçekleşti. Yeni GomYap Atölyeleri için https://www.gomyap.com/ ve https://www.facebook.com/GOMYAP/ sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.


RAHMİ KOÇ MÜZESİ, RENKLİ MATEMATİK DÜNYASI


Renkli Matematik Dünyası Eğlen-Öğren bölümünde bulunan 43 adet deney seti gençlere, matematik ve fen bilimlerini “anlaşılmaz, erişilmez” olmaktan çıkarıp “dokunulabilir, sevilebilir” kılmayı hedefliyor. 7’den 77’ye herkesin kendine uygun bir deney bulabileceği bölüm, interaktif deneylerle eğlenerek öğrenmeye siz değerli okullarımızı davet ediyor.

Önemli matematik bilginlerini tanıma şansı yakaladıkları bölümde her saat başı (10:00, 11, 12, 13, 14, 15,- 16:00 arası seanslar) randevu alarak katılabilirsiniz. Renkli Matematik Dünyası lise ve üniversite gruplarına da hitap etmektedir. Seanslar 40 dakika sürmekte ve toplamda 40 öğrenci katılabilmektedir. LinkYETİŞKİNLER İÇİN

ZEKA VE EĞİTİM ZİRVESİ


12 Nisan 2020’ de Boğaziçi Üniversitesi Uçaksavar Kampüsünde gerçekleşecek olan, TZV Başkanı Emrehan Halıcı’nın ve Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof Dr. Emine Erktin’in de katılacağı kongrede, konuya ilişkin dünya ve ülke ölçeğinde gelişmeler ele alınarak eğitimci, akademisyen, iş insanları ve sanatçıların araştırma ve deneyimlerini paylaşacağı bir içerik hazırlanmış.

Biletler ve Ayrıntılı Bilgi için siteyi ziyaret edebilirsiniz.

https://www.zirve.tzv.org.tr/ODTÜ MATEMATİK TOPLULUĞU ÇALIŞTAYI

22-23 Şubat 2020’ de gerçekleşen bu senenin çalıştayında Matematik ile ilgili bir çok akademisyenin konuşmaları yer aldı.


Matematik, fizik, felsefe ve bilgisayar bilimleri üzerine olan konuşmalar, hem popüler hem de akademik odaklı olup yetişkinlerin katılımına açıktır.


Etkinlik ile ilgili gelişmeleri internet sitelerinden ve Facebook sayfalarından takip edebilirsiniz.


2021 yılı için topluluğun sayfasını takip etmeyi unutmayın.
MATEMATİK PEŞİNDE’NİN HAFTA SONU KURSLARI ve SEMİNERLERİ;


Hafta sonu derslerimizin ikincisi 7 Mart, 14 Mart, 21 Mart, 28 Mart ve 4 Nisan günlerinde 10.00 – 13.00 saatleri arasında İstanbul Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi’nde gerçekleştirilecek. Polinomlar ve Fonksiyonlar dersinin detayları için Matematik Peşinde’nin sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

https://matematiginpesinde.com/


INTERNATIONAL CONFERENCE ON MATHEMATICS AND

MATHEMATICS EDUCATION (ICMME-2020)


Her yıl matematikçileri, matematik eğitimcilerini, eğitim uygulamasını yapan öğretmen ve öğrencileri kamuda çalışan matematikçileri ve mühendisleri bir araya getiren Geleneksel Matematik Sempozyumu, Sergi ve Şenliklerinin on dokuzuncusu bu sene “International Conference on Mathematics and Mathematics Education (ICMME-2020)” ismiyle uluslararası olarak 25 – 27 Haziran 2020 tarihlerinde Amasya Üniversitesi’nin ev sahipliğinde “Medeniyetler Şehri Amasya’da Matematik” teması ile gerçekleştirilecektir.

Konferansta Matematik, Matematik Eğitimi ve Mühendislikte Matematik Uygulamaları ile ilgili bildirilere, posterlere, sergilere ve atölye çalışmalarına yer verilmektedir.Detaylar için; http://www.matder.org.tr/geleneksel-matematik-sempozyumu-2020/


TÜRK MATEMATİK DERNEĞİ ve TURKMATH.ORG


"turkmath.org" web sitesi Türkiye'de gerçekleşen matematiksel etkinlikleri tek bir kaynaktan, topluca ve standart bir formatta hem ülkemiz kamuoyuna hem de dünyaya duyurmak amacıyla 2013 yılında açılmıştır.

Türkiye'de matematik alanında gerçekleşen veya gerçekleşecek olan diğer seminer, konferans, çalıştay, sempozyum, toplantı, yaz okulu gibi etkinliklerin tarih ve yer bilgilerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

http://www.turkmath.org/beta/listekonferanslar.php


Turkmath.org’ u twitter adresinden de takip ederek, konferans ve seminerler hakkında güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.İSTANBUL MATEMATİKSEL BİLİMLER MERKEZİ

(İSTANBUL CENTER FOR MATHEMATICAL SCİENCES ‘IMBM’)


14 Mart Dünya Matematik Günü içinde bir etkinlik düzenleyecek olan topluluk Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüste faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıntılı etkinlik takvimi için

http://www.imbm.org.tr/indextr.htm adresini ziyaret edebilirsiniz.BU NE BİLİMSİZLİKTİR SÖYLEŞİLERİ


Cambridge Üniversitesi Fizik Profesörü Mete Atatüre ve Çocuklara Matematik hareketinin kurucusu Can Gürses’in gündelik hayatımızın içindeki konuları bilim (ve bazen de bilimsizlik) bağlamında ele aldığı teknik olmayan söyleşi şu ana kadar İstanbul'da bir kaç defa gerçekleşti.


Programına, konuşmacıların sosyal medya hesaplarını takip ederek ulaşabileceğiniz bu söyleşilere de bilet alarak katılmak mümkün.


ONLINE


HALUK MEMİLİ VE PİSAGOR MATEMATİK EVİ


Bu kanalda, matematiğin temel mantığını ve eğlenceli yönlerini keşfedebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCSFOKAV8I9P--bxtpvOVi6Q


Prof. Jo Boaler (Stanford University) How to Learn Math: For Students

Course on EDX

How to Learn Math is a free self-paced class for learners of all levels of mathematics. It combines important information on the brain with new evidence on the best ways to approach math effectively. Many people have had negative experiences with math. This class will give learners of math the information to become powerful math learners, correct any misconceptions about what math is, and will teach them about their own potential to succeed.

https://www.edx.org/course/how-to-learn-math-for-students-2


Other Math Courses on EdX:

https://www.edx.org/course?search_query=mathematics


Math Courses on Coursera:

https://www.coursera.org/search?query=MATHEMAT%C4%B0CS&


Math Courses on Udemy:

https://www.udemy.com/courses/search/?q=mathematics&src=sac&kw=math


Koç Ortaokul Matematik Öğretmenleri tarafından hazırlanmış Ortaokul seviyesi Matematik Dersleri

iTunes U/Koc School/Math Courses

Ortaokul öğrencilerine yönelik seviyelere göre ayrılmış matematik dersleri

DERGİ

Matematik Dünyası


Matematik Dünyası 1991 yılından itibaren 3 ayda bir çıkan popüler bir matematik dergisi. Derginin her sayısı 112 sayfadır. Soyut matematiği duru bir dille gençlere aktarmayı amaçlar.

Her sayıda matematiğin temel konularının ayrıntılı bir şekilde ele alındığı bir “kapak konusu” yazısı ve farklı matematiksel becerileri geliştirmeyi veya matematiğin farklı alan ve uygulamalarını tanıtmayı amaçlayan çok sayıda yazı yer alır.


Dergi ile ilgili detaylı bilgilere

https://www.matematikdunyasi.org/ sayfasından ulaşabilirsiniz.Lütfen siz de önerilerinizi paylaşmayı unutmayın!


303 views

Recent Posts

See All

Ramanujan

zjHl2lgef9cYrQL0JFa7kzbw2vuGqxZNnR7N3z59OXdE9g5shnN1i...png

Math Revolution at Schools


This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.

©2021 by FUNMATHFAN. 

  • Twitter
  • Linkedin

@edaydemir